Články

Jak odstranit klíště? Klíšťaty netočte!

12.5. 2015 Žádné komentáře Zajímavosti, Životní pojištění

Čím dříve klíště odstraníte, tím lépe. 

Jak správně odstraníte klíště

  • Místo přisátí dezinfikujte jodovým či jiným dezinfekčním prostředkem – nepoužívejte žádné krémy!
  • Pomocí navlhčené žínky klíštětem lehce pohybujte (viklejte) ze strany na stranu, po 2 až 3 minutách se uvolní. Případně ho opatrně podeberte a vyjměte měkkou pinzetou. Klasická pinzeta by mohla klíště přetrhnout. (Osvědčují se i umělohmotné karty se zářezy.)

Klíšťaty netočte! Při pokusu o otáčení dojde vždy k odtržení přední části klíštěte, která zůstane v kůži napadeného a způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně zánět,“varuje Milan Daniel.

  • Místo po odstraněném klíštěti znovu vydezinfikujte.

S každým klíštětem zacházejte jako s potenciálně infekčním materiálem, při jeho likvidaci si nepotřísněte ruce, což samozřejmě platí i při odstraňování klíšťat z domácích zvířat. Klíště zásadně nemačkejte, ani se nesnažte jinak ho mechanicky rozdrtit, zabalte ho do kousku papíru (nejlépe novinového) a na nehořlavém podkladu zapalte.

Klíště, které se přichytilo a začalo sát, vyvolá vždy nevelké zarudnutí pokožky v místě přichycení, které může přetrvávat 2 až 3 dny, ale nezvětšuje se a v dalších dnech zmizí. To je ideální průběh, kdy víte, že nejde o borreliový erythem.

Přibližně tři týdny od přisátí klíštěte se mějte na pozoru. Pokud možno se v této době vyhněte zvýšené tělesné námaze, stresu a pobytu na ostrém slunci. „Při zjištění zvětšující se zarudlé skvrny na kůži (která většinou v centru zbledne), zvýšené teplotě, únavě či chřipkových příznacích je třeba navštívit neprodleně lékaře a informovat ho o napadení klíštětem,“ upozorňuje na začátek infekčního onemocnění Milan Daniel.

Neodkladné odstranění přichyceného klíštěte je bezvýhradně nutné, protožes postupující dobou sání se zvyšuje u klíštěte sekrece slin a zvyšuje se i dávka v nich obsažené infekční účinné látky. Tím může být ovlivněn celý další infekční proces a klinické projevy, upozorňuje Milan Daniel: „Ve slinách Ixodes ricinus je obsažena i složka, která vytvoří kolem sacího ústrojí (hypostomu) klíštěte pohrouženého do pokožky napadeného obal z tzv. cementu. V pozdější fázi sání klíštěte je proto jeho uvolnění obtížnější než v prvních hodinách po přichycení, kdy je zakotveno v rance pouze mechanicky zoubky na povrchu sacího ústrojí.“

Pojišťovna České spořitelny nabízí speciální bonusy na pojištění proti onemocnění díky napadení klíštětem. Již v minulém článku jsme o této akci hovořili, platí ještě do 30.6.2015 více naleznete v článku : FLEXI dává dvakrát víc za vážné nemoci způsobené klíštětem

 

Pojištění.cz Fóra Jak odstranit klíště? Klíšťaty netočte!

Zvolené téma neobsahuje zatím žádnou odpověď. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel Pojištění.cz Pojištění.cz a poslední změna proběhla před 4 roky, 2 měsíci.

Odpověď na: Jak odstranit klíště? Klíšťaty netočte!
Osobní informace: