Jak postupovat v případě živelních pohrom?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #70104 Odpovědět
   Pojištění.cz
   Účastník

   Vlivem změn klimatu dochází stále častěji k extrémním změnám počasí, které s sebou přináší například silný vítr nebo záplavy. Množství živelních pohro
   [celý článek: Jak postupovat v případě živelních pohrom?]

  • #134087 Odpovědět
   Pavel Uhlíř
   Host

   Dobrý den

   Mohli by jste mi poradit s otázkou pro chatovou oblast Opatůvka na Třebíčsku,která je celá umístěná mezi lesním porostem a mám vedle chaty veliké staleté zdravé smrky,které by nedejbože mohli při extrémním větru spadnout klidně na sousedou chatu,těch sousedů je tam samozřejmě více,kam by moje stromy mohli spadnout,ovšem stejně tak by mohli spadnout sousedovy stromy na chatu mojí,chatová oblast je celá mezi stromy,jak už jsem psal,jde mi hlavně o to,aby nepřiletěl soused s jasnou věcí : Tvůj strom mě zboural chatu,tak mi teď dej peníze na novou.

   Děkuji a zdraví Uhlíř Pavel

   • #134193 Odpovědět
    Petr Šťastný
    Správce

    Trochu jsme na to odpovídali v tomto článku:

    Častý dotaz: strom spadlý na dům

    Obecně platí, že pokud by to byl strom, který zjevně nebyl v pořádku (ztrouchnivělý, uschlý, nemocný apod.) a byla jen otázka času, kdy spadne a jeho majitel se měl o něj postarat, tak je to vina majitele pozemku, kde byl strom.

    Takže když to bude nebezpečný strom na vašem pozemku, vy jste se o něj nepostaral a spadne na sousedův dům, tak je to vaše chyba a musíte sousedovi uhradit škodu – buď ze svého nebo možná z vašeho pojištění odpovědnosti.

    Pokud to byl ale zdravý strom a spadl kvůli silnému větru, tak je to „vyšší moc“ a nikdo za to vinu nenese. Vy nebudete muset sousedovi škodu zaplatit. V takovém okamžiku by měl mít svůj dům pojištěn on pro případ živlů a škody by mu pak zaplatila jeho pojišťovna.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na téma: Jak postupovat v případě živelních pohrom?
Informace o uživateli: