Spočítejte si cenu povinného ručení v naší on-line kalkulačce. Ušetřete!

Přelom roku je rizikové období pro motoristy

Letošní zima nás zatím příliš nepotrápila, ale i tak je dobré připravit se na náhlý nástup tradiční sezónní nepohody. Podle Uniqa škodních statistik jsme pro Vás sestavili seznam nejrizikovějších faktorů, které hrají roli při vzniku nehod v aktuálním ročním období.

Faktor vánočních a novoročních svátků

Prosinec a start ledna jsou jedno z nejrizikovějších období pro motoristy. Lidé toho chtějí před svátky stihnout co nejvíce a ve chvatu jejich pozornost i opatrnost slábne. Během svátků se objevují na silnici více i sváteční řidiči – objíždí hřbitovy, vozí stromky a dárky, jezdí na návštěvu k blízkým.

Výrazně stoupá konzumace alkoholu. Je dobré si připomenout nulovou toleranci a nesedat za volant po skleničce, ale ani nesedat do auta s řidičem, o němž víte, že před jízdou pil. A pozor i na zbytkový alkohol. Pamatujte: svařák a řidičák se nemají rádi!

Krátký den, brzká tma

Zimní období je problematické z hlediska viditelnosti. Stojí za to seřídit si na voze světlomety, tedy nejen kontrolovat, zda svítí. Kdykoli se člověk pohybuje na silnici, například musí-li zastavit kvůli defektu, kontrole nákladu na střeše či třeba indispozici posádky, je v zimě dvojnásob nutné dodržovat povinnost obléci si bezpečnostní vestu s reflexními prvky.

I když je silnice suchá a cestu dobře znáte, vyplatí se ubrat rychlost, protože tma násobí dobu reakce na nečekané události před Vámi. Zimní sezóna je náročnější pro motoristy, kteří trpí i příznaky šerosleposti, zejména při jízdě mimo zóny uličního osvětlení.

Zimní pneumatiky

Období přezouvání aut máme už za sebou. Nicméně je dobré být si jist, že vzorek na zimních pneumatikách je stále ještě dostačující a kontrolovat jejich správné nahuštění. Kromě toho záleží i na stáří zimní pneumatiky. Ta je vyrobena z měkčí směsi, aby byla zajištěna lepší přilnavost k vozovce. Ale stářím hmota vytvrdne, takže je třeba obutí obnovit zhruba jednou za čtyři roky.

Každopádně je třeba počítat s tím, že brzdná dráha bude v horších podmínkách (mokro, sníh, námraza) podstatně delší než za příznivých okolností, a to až desetkrát! Příčina nehody nedobrzdění je v UNIQA pojišťovně v zimní sezóně téměř třikrát častější než v jiných ročních obdobích.

Námraza a sníh

Až snad konečně dojde na běžné průvodní znaky zimy, totiž na sníh a mráz, bude to znamenat dodatečné nároky na řidiče. Před jízdou je nutné důkladně očistit auto od sněhu, a to nejen na předním skle, protože za jízdy mohou odletující vločky řidiče rozptylovat. Stejně tak je třeba pořádně odstranit námrazu na sklech a zpětných zrcátkách, aby měl řidič při jízdě dokonalý výhled a přehled. Košťátko a škrabka by neměly chybět ve výbavě žádného auta. Stejně tak zimní směs do ostřikovačů, aby i za jízdy bylo možné sklo operativně vyčistit.

Je-li slabší autobaterie, doporučujeme také vozit startovací kabely. Ochotný kolega-motorista se najde zpravidla vždy, ale je třeba mít po ruce i náčiní, aby Vám „šťávu“ mohl předat.

Šťastnou cestu i v zimě Vám přeje Vaše UNIQA pojišťovna.

Facebook
Twitter
Email

Diskuzní fórum

Přejít do diskuzního fóra 

  • Toto téma neobsahuje zatím žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel Pojištění.cz a poslední změna proběhla 8 let, 2 měsíci.
Odpověď na téma: Přelom roku je rizikové období pro motoristy
Informace o uživateli:
Aktuality a informace

Velký TP již nebude

Úřady budou vydávat od roku 2024 jen jeden registrační doklad – malý technický průkaz. Kompletní technická specifikace vozidla bude dostupná v digitální podobě. Řidiči se

Celý článek »
U nás je sjednání skutečně 100% on-line. Vyplníte údaje, zaplatíte, obdržíte dokumenty e-mailem a hotovo. Nebudeme vás obtěžovat po telefonu či vyplňovat s vámi smlouvu ručně, žádné podepisování papírových dokumentů, žádné chození na pobočku, žádná fyzická kontrola stavu vozidla.