Spočítejte si cenu povinného ručení v naší on-line kalkulačce. Ušetřete!

Chytrá auta jsou budoucnost i v pojištění

Všechny velké světové automobilky vyvíjejí auta s autopilotem. Pokud jednou budou vozidla řídit počítače, škody nemusejí klesat o jednotky či několik málo desítek procent, ale třeba o 90 procent, na což bude reagovat i cena pojištění.

Jak to může na silnicích vypadat za pár desítek let? 

  •  „Řídit“ bude každý

Děti, senioři ve vysokém věku, nemocní i zrakově postižení – v budoucnu budou podle Allianz auto „řídit“ všichni. A až vás řízení unaví, zdřímnete si přímo za volantem. Vůz zkrátka přepnete na autopilota.

  • Konec bloudění po parkovištích

Podle nedávného britského průzkumu stráví údajně průměrný řidič za celý svůj život až 106 dní tím, že hledá, kde zaparkovat. Ať už je to ve vašem případě jakkoli, tento čas si v budoucnu užijete lépe. Chytré auto si totiž volné místo najde samo.

  • Vaše auto, vaše záchranka

S pomocí nových technologií jsou vám již dnes auta schopná přivolat pomoc ihned po nárazu při havárii. Klienti Allianz tuto službu znají pod názvem Šestý smysl. Tím ale vývoj zdaleka nekončí. Allianz předpokládá, že auta budou zanedlouho schopná váš zdravotní stav diagnostikovat sama, a když to bude potřeba, rovnou vás odvezou do nejbližší nemocnice.

  • Krádež bude obtížnější

Čím více budou auta, laicky řečeno, připomínat počítač, tím složitější bude se do nich fyzicky vloupat. V elektronice, která vůz ochrání, ale bude i skrytá hrozba – spíše než klasičtí zloději budou podle Allianz majitelům vozů nahánět strach hackeři.

  • Ubyde běžných nehod

Více než 90 procent nehod jde na vrub chyb při řízení. Ty bude díky chytrým autům možné eliminovat. Ale pokud už k nehodě dojde, vypořádání bude složitější. Dnes ještě neznáme odpověď na otázku, kdo bude za nehody zodpovědný. „Řidič“? Automobilka? Nebo IT společnost, která dodala software?

  • O volant a brzdy nepřijdeme

Přestože chytrá auta budou za příznivého počasí zcela samostatná, je možné, že sníh, prudký déšť nebo mlha omezí senzory vozu, a tak i schopnosti autopilota. O volant a brzdy proto pravděpodobně nepřijdeme – lidský zásah může být čas od času nutností.

  • Spotřeba energie bude vyšší

Chytrá auta sice budou moci využívat to nejekologičtější palivo, jaké bude dostupné, Allianz však upozorňuje, že podle americké univerzitní studie může celková spotřeba energie stoupnout. Snazší a bezpečnější ovládání vozu přiláká více pasažérů.

více na stránkách Allianz pojišťovny : Budoucnost motorismu, a tedy i pojišťovnictví, zcela změní chytré automobily

Facebook
Twitter
Email

Diskuzní fórum

Přejít do diskuzního fóra 

  • Toto téma neobsahuje zatím žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel Pojištění.cz a poslední změna proběhla 8 let, 7 měsíci.
Odpověď na téma: Chytrá auta jsou budoucnost i v pojištění
Informace o uživateli:
Aktuality a informace

U nás je sjednání skutečně 100% on-line. Vyplníte údaje, zaplatíte, obdržíte dokumenty e-mailem a hotovo. Nebudeme vás obtěžovat po telefonu či vyplňovat s vámi smlouvu ručně, žádné podepisování papírových dokumentů, žádné chození na pobočku, žádná fyzická kontrola stavu vozidla.