Pojištění majetku online

Pojištění majetku proti zlodějům

Během letních měsíců dochází k největšímu počtu vloupání. Důvodů je několik: lidé během léta nechávají své příbytky bez dozoru, více cestují a také častěji nechávají otevřená okna a vchodové či balkónové dveře. Vyplatí se proto ještě před létem zkontrolovat základní zabezpečení vašich domovů. Budete-li dodržovat několik jednoduchých pravidel, můžete riziko, že se lupiči objeví u vás doma, podstatně eliminovat.

Např. za první čtvrtletí roku 2016 došlo ke 2124 případům vloupání do bytů, rodinných domů nebo víkendových chat. Odborníci odhadují, že dojde k nárůstu případů během letních měsíců. Podle statistik Policie ČR patří zejména letní prázdniny každoročně mezi období, kdy přibývá případů vloupání do bytů a rodinných domů.

Kde se zlodějům daří

Podle statistiky Policie ČR bylo za první čtvrtletí roku 2016 nejvíce případů vloupání do rodinných domů, bytů nebo chat evidováno ve Středočeském kraji. Policisté zde zaznamenali 433 vloupání. Na pozoru by však měli být také Pražané, protože naše hlavní město je s 390 případy v těsném závěsu za Středočeským krajem. Následuje kraj Moravskoslezský (222 vloupání), Jihomoravský (201 vloupání) a Ústecký (174 vloupání). Naopak, nejklidnější mohou být na svých dovolených obyvatelé Karlovarského kraje, kde Policie ČR během prvních tří letošních měsíců zaznamenala jen 23 vloupání do bytů, rodinných domů či chat.

Kudy chodí na návštěvu nezvaní hosté

Do domů se pachatelé trestné činnosti nejčastěji dostávají přes balkón, okna nebo vstupní dveře. V případě bytů by se měli mít na pozoru zejména nájemníci nižších pater a dále majitelé podkrovních bytů, do kterých se zloději často spouštějí ze střechy. Právě v letních měsících zlodějům podstatně nahrává fakt, že lidé nechávají otevřená okna i balkonové dveře.

Pachatelé často vnikají do domů v nočních hodinách a nerozpakují se vykrást dům či byt i se spícími nájemníky. Evidovány jsou také případy, kdy je domácnost vykradena ve chvíli, kdy majitelé tráví čas na zahradě. Proto je velice důležité věnovat pozornost dostatečnému zabezpečení vaší domácnosti. To hraje důležitou roli i při případném jednání s pojišťovnou.

Při uplatňování škody způsobené vloupáním je důležité u pojišťovny prokázat, že byl majetek zabezpečen a pachatelé museli překonat adekvátní překážku. Proto, pokud zjistíte, že byl váš dům vyloupen, zavolejte policii a do jejího příjezdu s ničím nemanipulujte. Policejní protokol pak uschovejte, budete ho potřebovat pro následné jednání s pojišťovnou,“ dle Slavia pojišťovny.

Pojištění je jistější než sázka na dopadení pachatelů

Právě v případě vloupání je objasněnost oproti ostatním trestním činům poměrně nízká. Proto je spíše nepravděpodobné, že byste se s vašimi ukradenými cennostmi ještě někdy shledali. Jedinou ochranou při řádění zlodějů tak zůstává pojištění domácnosti, které současně ochrání také před škodami způsobenými řáděním přírodních živlů.

Zjistěte, zda vaše pojistka domácnosti kryje také škody způsobené vloupáním. Většinou je možné tato rizika připojistit v rámci pojištění domácnosti. Cena se pohybuje v řádech několika tisíc Kč a odvíjí se od způsobu zabezpečení vaší domácnosti a výše pojištěného majetku.

Opatření pro ochranu majetku před dovolenou

  • Nechlubte se na sociálních sítích
  • Nechlubte se svým majetkem. Informaci, že odjíždíte na prázdniny, nezveřejňujte a poučte i své děti. Je zarážející, jak důvěrné informace někteří lidé sdělují např. v rámci sociálních sítí, když se chtějí podělit o radost ze zakoupeného zájezdu nebo když zveřejňují fotky z právě probíhající dovolené.
  • Spolehlivý soused
  • Klíče od bytu či domu nechte u blízké osoby a pověřte ji, aby pravidelně vybírala poštovní schránku a kontrolovala byt.

Pokud máte doma cennosti, vyplatí se odvézt je na dobu dovolené do bezpečí. Nepodceňujte také optimální zabezpečení. Snadné vniknutí do domu nabízejí např. francouzská okna nebo nedostatečně zabezpečené dveře. Stále platí, že čím více překážek musí zloději překonat, tím spíše si návštěvu vaší domácnosti rozmyslí.

Jak postupovat po krádeži

Policie ČR radí, jak postupovat, pokud po svém návratu z dovolené zjistíte, že se váš byt či dům stal  terčem zlodějů:

  • Do bytu či domu nevstupujte a ihned volejte na č. 158.
  • Před příjezdem policistů v bytě s ničím nemanipulujte a rozhodně neuklízejte!
  • Po provedení ohledání místa činu a následném úklidu vše zkontrolujte a připravte si soupis odcizených věcí, které následně nahlásíte při sepisování protokolu na policejním oddělení.
  • Pokud to půjde, dohledejte u odcizených věcí jejich identifikační údaje a výrobní čísla. U specifických předmětů (šperků, obrazů, starožitností),  je dobré přidat fotografie či náčrtky, které mohou policistům pomoci při pátrání.

Další informace:

U nás je sjednání skutečně 100% on-line. Vyplníte údaje, zaplatíte, obdržíte dokumenty e-mailem a hotovo. Nebudeme vás obtěžovat po telefonu či vyplňovat s vámi smlouvu ručně, žádné chození na pobočku, žádné podepisování papírových dokumentů.