Články

Desatero zásad, jak se správně chovat na sjezdovce

2.1. 2020 Žádné komentáře Cestovní pojištění, Úrazové pojištění

Všechno v životě má svá pravidla a nejinak tomu je i v případě, že si jdete zalyžovat. Existuje 10 oficiálních pravidel, která by měl každý lyžař či snowboardista znát. Takže kromě správného cestovního (úrazového) pojištění je to:

 1. Ohleduplnost

  Na trati se vždy musíme chovat tak, abychom neomezovali a nepoškozovali ostatní.

 2. Rychlost a způsob jízdy

  Vždy je nutné přizpůsobit rychlost jízdy našim schopnostem a také podmínkám na trati – nejen sněhovým, ale i množství dalších účastníků na sjezdovce. Důležitý je přiměřený odstup, abychom byli schopni zastavit, bude-li to situace vyžadovat.

 3. Správná jízdní stopa

  Přijíždíme-li k někomu zezadu, tak volíme takovou stopu, abychom nikoho neohrozili. Dodržování bezpečné vzdálenosti je nezbytné.

 4. Bezpečné předjíždění

  Předjíždět lze zprava i zleva, dle možností na trati. Nutné je dodržení bezpečné vzdálenosti a pro bezpečnost vlastní i svého okolí se doporučuje nedělat žádné nepředvídatelné pohyby.

 5. Rozjezd a vjíždění na trať

  Pokud se chystáme vjet na sjezdovku a nebo zastavit a opět se rozjíždět, vždy se musíme přesvědčit, že nikoho neohrozíme ani neomezíme. Vjíždíme a nebo rozjíždíme se pouze tehdy, je-li to bezpečné pro ostatní i pro nás.

 6. Zastavování

  Pokud to není nezbytné, nezastavujeme v nepřehledných ani úzkých úsecích sjezdovky. Pokud upadneme, snažíme se co nejrychleji zvednout a pokračovat v jízdě, abychom zbytečně nenarušovali plynulost jízdy ostatním.

 7. Pohyb na trati bez lyží (snowboardu)

  Pokud se pohybujeme na sjezdovce bez lyží, vždy používáme pouze okraj sjezdovky, nikdy nevstupujeme do cesty lyžařům.

 8. Respektování značek

  Vždy je nutné respektovat veškeré značení na sjezdovce. Ignorováním zejména zákazových značek si koledujeme v lepším případě o úraz.

 9. Jak se zachovat při úrazu

  Každý je povinen poskytnout první pomoc, pokud to situace vyžaduje.

 10. Vždy s dokladem totožnosti

  Doklad totožnosti by měl být naprostou samozřejmostí, bez něj rozhodně nikdy nikam 😉

I pečlivé dodržování zásad při lyžování nebo jízdě na snowboardu nemusí znamenat naprostou bezpečnost. Občas se najdou takoví, co buď záměrně a nebo z nedostatku zkušeností některé z pravidel poruší. Úraz pak na sebe nenechá dlouho čekat.

Pro takové případy je opravdu velmi vhodné mít cestovní pojištění (v případě lyžování v zahraničí) a úrazové pojištění (pokud lyžujeme v Čechách – zde je možnost využít i cestovní pojištění po ČR).

Pojištění.cz Fóra Desatero zásad, jak se správně chovat na sjezdovce

 • This topic has žádnou odpověď, 1 účastník, and was last updated 2 weeks, 1 day by Profilový obrázektianv16.
Odpověď na téma: Desatero zásad, jak se správně chovat na sjezdovce
Informace o uživateli: