Spočítejte si cenu pojištění odpovědnosti v naší on-line kalkulačce. Ušetřete!

Dovolená na kole raději s pojištěním

Cyklisté na rozdíl od řidičů aut, které jistí povinné ručení, většinou nejsou pojištěni. Proto pokud způsobí na kole dopravní nehodu, musí kromě pokuty uhradit také všechny škody, ke kterým následkem jejich jednání došlo. Patříte-li mezi milovníky jízdy na kole, je na místě zvážit, jak se proti nečekaným karambolům chránit. Řešením může být pojištění odpovědnosti, to vás bude jistit i v dalších nemilých situacích všedních dní.

 

[button position=“centered“ url=“https://online.pojisteni.cz/odpovednost/srovnani“]On-line kalkulace pojištění odpovědnosti[/button]

 

Během léta každý rád vymění auto nebo hromadné dopravní prostředky za jízdní kolo, případně koloběžku. Mnozí z nás na kole tráví také svou dovolenou. Cyklojízda se u nás řadí mezi nejoblíbenější sporty a bicykly jsou dnes běžným vybavením většiny rekreačních objektů. Jízda na kole má svá nesporná pozitiva, je však spojena také s určitými riziky, kterých by si měl být každý cyklista vědom, a která se může pokusit eliminovat.

Statistiky Policie ČR ukazují, že obliba jízdy na kole je doprovázena vysokým počtem nehod, které mají cyklisté na svědomí. Od začátku roku do letošního května už způsobili 706 nehod. Cyklistická sezóna přitom vrcholí až během prázdninových měsíců a trvá až do podzimu.

Škody způsobené cyklisty patří mezi nejčastější důvody plnění v rámci pojištění odpovědnosti z činností v běžném občanském životě. Jedná se o plnění za újmu na zdraví a také o škody na majetku, přičemž kompenzace za újmu na zdraví bývá většinou vyšší. Nový občanský zákoník výrazně posílil prostor pro nároky poškozených. Umožňuje, aby částka za odškodnění byla oproti předchozímu období i několikanásobně navýšena. Zohledněny jsou přitom nejen náklady spojené s hmotnou kompenzací a škody s léčením poškozených, ale také jejich ušlý zisk za období pracovní neschopnosti a další související náklady.

A jak vypadá typická nehoda? Cyklista jede rychle, v zatáčce nebo při předjíždění nezvládne řízení a srazí se s autem nebo jiným cyklistou projíždějícím v protisměru. Odškodnění je po viníkovi požadováno jak v případě, kdy cyklista poraní chodce nebo dalšího cyklistu na cyklostezce, tak v situaci, kdy se střetne s motorovým vozidlem v běžném dopravním provozu na silnici.

Cyklisté by si také měli dát pozor na konzumaci alkoholu. Tolerance veřejnosti k řízení kola pod vlivem alkoholu je mnohem vyšší než v případě řízení automobilu. Proto mají cyklisté také vysoký podíl nehod způsobených pod vlivem alkoholu. Vyplatí se mít na paměti, že pokud způsobíte škodu pod vlivem alkoholu, pojišťovny mají právo své plnění krátit nebo náhradu neposkytnout.

Pojištění odpovědnosti, které cyklisty před uvedenými riziky dokáže ochránit, nabízí většina pojišťoven a pohybuje se v řádech stokorun za rok (např. Slavia pojišťovna – pojištění odpovědnosti od 315 Kč za osobu a rok).

Nejčastější chyby, kterých se cyklisté dopouštějí podle poznatků pracovníků BESIP:

  • Jízda bez přilby
  • Nákupní tašky na řídítkách
  • Převážení větších nákladů
  • Konzumace alkoholu
  • Podcenění sil při jízdě na kole
  • Jízda po chodnících a přechodech

Pokud jedete na cyklovýlet, je možné využít také pojištění úrazu při sportu, novinkou je online sjednání, mezi mnoha sporty je na výběr i cyklistika. Nezávaznou kalkulačku si můžete vyzkoušet níže, stejně jednoduché jako sjednat online cestovní pojištění.

 

[button position=“centered“ url=“https://online.pojisteni.cz/uraz/srovnani“]On-line kalkulace pojištění úrazu při sportu[/button]

Facebook
Twitter
Email

Diskuzní fórum

Přejít do diskuzního fóra

  • Toto téma neobsahuje zatím žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel Pojištění.cz a poslední změna proběhla 7 let, 7 měsíci.
Odpověď na téma: Dovolená na kole raději s pojištěním
Informace o uživateli:
Aktuality a informace

Jste připraveni na velké mrazy?

Škoda způsobená mrazem Pojištění proti zamrznutí vodovodních trubek je specifický druh pojištění, který pokrývá škody způsobené zamrznutím a následným prasknutím vodovodních trubek ve vaší domácnosti

Celý článek »
Pojištění odpovědnosti vysokozdvižný vozík

Pojistka na blbost v zaměstnání

Věděli jste, že zaměstnavatel má právo na Vás požadovat až 4,5 násobek Vašeho platu, pokud způsobíte v zaměstnání škodu? A přesně pro tyto případy je zde pojistka na blbost (pojištění odpovědnosti) za škody způsobené zaměstnavateli. Zákoník práce hovoří jasně a občas máme všichni „den blbec“, kdy se pokazí všechno, co může a velká škoda se pak stane, ani nevíme jak…

Celý článek »

U nás je sjednání skutečně 100% on-line. Vyplníte údaje, zaplatíte, obdržíte dokumenty e-mailem a hotovo. Nebudeme vás obtěžovat po telefonu či vyplňovat s vámi smlouvu ručně, žádné chození na pobočku, žádné podepisování papírových dokumentů.