Spočítejte si cenu pojištění domácnosti a nemovitosti v naší on-line kalkulačce.

Jak snížit šanci, že vás navštíví zloděj

Mnohé nepříjemnosti po návštěvě zloděje sice dokáže vyřešit správné pojištění, nejlepší radou je však prevence.

Jak snížit šanci, že vás zloděj mine, není tak složité:

  • Zamykejte – Zloděj nemusí mít namířeno přímo k vám, aby vás vykradl. Často jde o náhodu. Zjistí, že jste při odchodu zapomněli zamknout nebo že máte desítky let starý zámek, který on otevře během několika sekund. Neváhejte proto investovat do lepšího zabezpečení, a máte-li ho, je přímo „školáckou“ chybou zapomenout ho použít.
  • Zavírejte okna – Říká se, že příležitost dělá zloděje. Před odjezdem do práce či na dovolenou proto nezapomeňte pozavírat okna a zabezpečit jakékoli další přístupové body vašeho obydlí. Pokud vám zloděj přesto naruší soukromí, můžete bez problému uplatnit škodu u své pojišťovny. Základní podmínkou pro vyplacení odškodného v plné výši je, že pachatel při trestném činu překonal nějakou překážku. Pootevřené okno jí bohužel není.
  • Buďte pozorní – Všímejte si, co se děje ve vašem okolí. Postává před vaším domem někdo, koho jste tam dříve nevídali? Snaží se vám do domu vnutit podomní obchodník? Zvoní na vás neznámý chodec uprostřed noci a čeká na odezvu? Buďte zdravě podezíraví a uznáte-li to za vhodné, zvyšte ostrahu.
  • Pořiďte si alarm – Nemáte-li zrovna v lásce moderní techniku, jako dobrý alarm postačí v běžné všední dny i dobře vycvičený pes. Zatímco budete v práci, váš domov spolehlivě ohlídá. Ale pozor až pojedete na dovolenou. Nezůstane vaše obydlí bez hlídače? Pokud nechcete investovat do drahého alarmu, zkuste alespoň „mimikry“. Prakticky jakýkoli automaticky spuštěný zvuk zloděje spolehlivě vyděsí.
  • Nepodceňujte osvětlení – Starý trik s automatickým spínačem lustrů a dalších svítidel stále umí nočního zloděje odradit a ten si místo vašeho obydlí může vybrat potemnělý dům v sousedství. Naopak přerostlé živé ploty, keře a stromy mu hrají do karet. Bohužel je však smutným statistickým faktem, že většina vloupání se odehraje za bílého dne.
  • Nechlubte se – Že vyrážíte na dovolenou? To je sice špatná zpráva pro závistivé facebookové přátele, ale dobrá zpráva pro zloděje, kteří se k této informaci dostanou. Neupozorňujte zbytečně své okolí, že nebudete či nejste doma, natož pak do kdy, a to ani při kratších výjezdech po krásách země české. Fotky můžete na sociální sítě nahrát i po návratu.
  • Ukryjte cennosti – Když všechny ostatní rady zklamou a zloděje už máte v bytě, nezbyde než doufat, že nenajde to nejcennější. Využijte domácí trezor, a pokud ho nemáte, buďte kreativní a šperky či klíčky od auta alespoň neukládejte na obvyklá místa. Zkuste se vyhnout šuplíkům a skříňkám, a cennosti rozhodně nenechávejte v originálních krabičkách z klenotnictví. Jsou to první, na co se zloději zaměří

Pokud již zloděj vaši domácnost navštívil, nezbývá než řešit škodu u pojišťovny.

Co je třeba k rychlé a bezproblémové likvidaci škody:

Pojištění domácnosti vám sice vaše ztracené klenoty či elektroniku nevrátí, umí ale navrátit alespoň jejich finanční hodnotu. Důležité je proto vědět, jaké ceny vlastně odcizené předměty dosahují. A to je často „kámen úrazu“, který brání rychlé likvidaci škody.

„Kromě alespoň přibližné hodnoty šperku je třeba mít přehled i o tom, kolik šperků doma máte a jak přesně vypadají. Ideální je samozřejmě mít k dispozici účtenku či certifikát pravosti a všechny šperky si vždy pro jistotu vyfotit,“ radí Monika Hotová, specialistka majetkového pojištění Allianz pojišťovny. Nejinak je tomu i s veškerým dražším vybavením vašeho obydlí. „Pak bude likvidace vaší škodní události pouhou rutinní záležitostí,“ dodává.

Realita je ale většinou odlišná a zejména v případě rodinných šperků bývá dokládání složité. „Poškození často předkládají rodinné fotografie, z nichž je patrné, že majitelka domácnosti odcizený klenot měla a nosila. Bohužel ne vždy mají takový snímek k dispozici, a tak své klenoty pouze popisují, případně kreslí, což samozřejmě není ideální situace pro řešení pojistné události,“ uvádí Hana Jurová, metodička Allianz pojišťovny.

 

[button position=“centered“ url=“https://online.pojisteni.cz/nemovitost/srovnani“]On-line kalkulace pojištění nemovitosti a domácnosti[/button]

Facebook
Twitter
Email

Diskuzní fórum

Přejít do diskuzního fóra 

  • Toto téma neobsahuje zatím žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel Pojištění.cz a poslední změna proběhla 8 let, 3 měsíci.
Odpověď na téma: Jak snížit šanci, že vás navštíví zloděj
Informace o uživateli:
Aktuality a informace

Jste připraveni na velké mrazy?

Škoda způsobená mrazem Pojištění proti zamrznutí vodovodních trubek je specifický druh pojištění, který pokrývá škody způsobené zamrznutím a následným prasknutím vodovodních trubek ve vaší domácnosti

Celý článek »

Zazimování chaty nestačí

Zazimovaná chata (chalupa) nestačí. Potřebujete i pojištění. Nechceme nikoho strašit, ani přemlouvat. Ale to, že vyprázdněné chaty a chalupy v zimě lákají zloděje, je bohužel

Celý článek »

U nás je sjednání skutečně 100% on-line. Vyplníte údaje, zaplatíte, obdržíte dokumenty e-mailem a hotovo. Nebudeme vás obtěžovat po telefonu či vyplňovat s vámi smlouvu ručně, žádné chození na pobočku, žádné podepisování papírových dokumentů.