Spočítejte si cenu cestovního pojištění v naší on-line kalkulačce. Ušetřete!

Základní praktická pravidla uvědomělého lyžaře

Slavia pojišťovna uvádí ve svém článku jednoduchá pravidla jak být připraven na lyže díky rozumnému pojištění.

Při sjednávání cestovního pojištění na lyžařskou dovolenou se  jednoznačně doporučuje připojistit si nad rámec základních léčebných výloh také pojištění odpovědnosti pro případ způsobení újmy třetí straně.

  • Vždy u sebe noste důležité dokumenty

Ať už v zahraničí plánujete jakékoli aktivity, vždy je důležité mít při sobě cestovní pas, nebo občanský průkaz, dále Evropský průkaz zdravotního pojištění, kartičku cestovního pojištění a ideálně také mobilní telefon s aktivovaným roamingem a uloženými kontakty na místní tísňové linky.

  • Vsaďte na prevenci

Vyplatí se pořídit si kvalitní a odpovídající lyžařské vybavení včetně lyžařské helmy, a to nejen pro děti. Před sezónou nebo plánovanou dovolenou je vhodné nechat si zkontrolovat vázání a nabrousit hrany lyží. Na horách pak není radno podceňovat únavu, která může být způsobena náročnou cestou na místo určení, ponocováním nebo špatnou fyzickou kondicí, a nepřeceňovat své síly. Každý lyžař by se měl před tím, než vyrazí na svah, vždy nejprve protáhnout, a na sjezdovce se chovat zodpovědně a ohleduplně k ostatním. Podobně jako v silničním provozu i zde platí, že přizpůsobení rychlosti lyžaře danému stavu sjezdovky, provozu na sjezdovce a aktuálnímu počasí vede k eliminaci případných rizik, a tím i k bezproblémovému prožití zimní dovolené.

  • V případě úrazu kontaktujte asistenční službu

Pokud dojde k úrazu, je důležité zachovat chladnou hlavu a co nejdříve kontaktovat asistenční službu. K dispozici je v českém jazyce, a to nepřetržitě, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Je proto dobré mít v telefonu preventivně uložené telefonní číslo asistenční služby, aby bylo v případě potřeby rychle po ruce. Při prvním kontaktu s dispečery asistenční služby je důležité nahlásit základní informace, jako je jméno pojištěnce, rodné číslo, číslo pojistné smlouvy, druh zranění či pomoci, adresu bydliště v ČR, místo pobytu v zahraničí a v neposlední řadě také telefonní číslo, na kterém je možné pojištěného zastihnout.

Pokud je při pojistné události způsobena škoda třetí osobě, rozhodně je třeba mít na paměti, že nestačí pouze ústní dohoda s poškozenou stranou, ale je nutné zajistit si úřední záznam. Zároveň se nedoporučuje podepisovat jakékoli dokumenty, u kterých není zcela jasný jejich obsah.

  • U lékaře si vyžádejte lékařské zprávy a účty

Při návštěvě lékaře v zahraničí by se měl pacient prokázat všemi dostupnými dokumenty, tj. cestovním pasem, nebo občanským průkazem, Evropským průkazem zdravotního pojištění a kartičkou cestovního pojištění. V případě jazykové bariéry je možné využít pomoc asistenční služby. Ke každému lékařskému úkonu je potřeba nechat si vystavit lékařské zprávy a účty, které po návratu do ČR poslouží k doložení a následnému proplacení nákladů spojených s pojistnou událostí.

  • Alkohol na sjezdovku nepatří

Punč, grog nebo bombardino sice příjemně zahřejí „zevnitř“, ale na sjezdovku nepatří. Při nehodě jsou zjištěný alkohol či jiné návykové látky v krvi přitěžující okolností jak pro pojišťovnu, tak pro policii. Pojišťovny obvykle přihlížejí k okolnostem konkrétní události, ale obecně lze říci, že ve většině případů dochází ke krácení či nevyplacení pojistky. „Pokud dojde ke zranění třetí osoby nebo k poškození cizí věci, přičemž je u pojištěného prokázán vliv alkoholu nebo jiných návykových látek, neochrání dotyčnou osobu ani pojištění odpovědnosti,“ doplňuje Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny. Opilý lyžař je tak nucen zaplatit odškodné z vlastní kapsy, a navíc se vystavuje hrozbě trestního stíhání za ublížení z nedbalosti.

Facebook
Twitter
Email

Diskuzní fórum

Přejít do diskuzního fóra

  • Toto téma neobsahuje zatím žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel Pojištění.cz a poslední změna proběhla 8 let, 5 měsíci.
Odpověď na téma: Základní praktická pravidla uvědomělého lyžaře
Informace o uživateli:
Aktuality a informace

U nás je sjednání skutečně 100% on-line. Vyplníte údaje, zaplatíte, obdržíte dokumenty e-mailem (pojistnou smlouvu a kartičky pojištěných) a hotovo. Nebudeme vás obtěžovat po telefonu či vyplňovat s vámi smlouvu ručně, žádné chození na pobočku, žádné podepisování papírových dokumentů.