Vinkulace pojistné smlouvy

Vinkulace pojištění je služba, kterou využívá věřitel jako způsob ochrany věci, na kterou dlužníkovi půjčil. Vinkulace je tedy vázání výplaty pojistného plnění nejčastěji ve prospěch věřitele pojištěného. Často se využívá u hypotečního úvěru nebo jiného druhu půjček na nemovitost, kdy je vinkulováno případné budoucí pojistné plnění ve prospěch banky, která poskytuje úvěr.

Vinkulace může být provedena pouze se souhlasem pojištěného. Zrušit vinkulaci je možné pouze se souhlasem subjektu, v jehož prospěch bylo pojistné plnění vinkulováno. Účinnost vinkulace nebo její zrušení nastává okamžikem akceptace pojišťovnou.

Každá banka nebo jiný věřitel má své vlastní formuláře pro vinkulaci pojištění. Vyplněné dokumenty, které obdržíte od banky (věřitele), je potřeba osobně doručit na pojišťovnu, kde je pojistka uzavřena, popř. stačí doručit poštou – konkrétní podmínky a postup se liší dle konkrétní pojišťovny.

Postupy při požadavku  na vinkulaci :

 1. Vytvořte si kalkulaci na váš majetek – dům, byt, chalupu nebo lze i jen samostatnou garáž. Kalkulovat můžete nezávazně zde přímo v online kalkulačce.
 2. V zobrazené nabídce srovnání pojišťoven naleznete pod uvedenou cenou „kalkulace PDF“, tento dokument u vybrané varianty, která vám nejvíce vyhovuje, si stáhněte do PC či mobilu.
 3. Dokument kalkulace pojištění nemovitosti/domácnosti je nezávaznou nabídkou pojištění. PDF kalkulace je možné zaslat na banku ke kontrole správně vybraného krytí (vaše banka může požadovat i jiná krytí než jste si vybrali v kalkulaci a tímto schvalovacím procesem budete mít jistotu, že následná smlouva, kterou následně předložíte pojišťovně k vinkulaci pro banku, odpovídá přesně požadavkům banky).
 4. Pokud banka schválila nabídku pojištění, přejděte přímo ke sjednání vybrané varianty. Toto můžete jednoduše kliknutím na odkaz ve vaší kalkulaci pojištění majetku PDF v horní části nebo opět procesem kalkulace, nabídka, výběr vhodného pojištění ve srovnání pojištění majetku dle ceny a přímo sjednání zde v online kalkulačce
 5. Po zaplacení objednávky přímo na POJISTENI.cz, které můžete uhradit on-line z počítače nebo mobilu (platební kartou, internetovým bankovnictvím, bankovním převodem), vám do e-mailu dorazí platná elektronická smlouva na pojištění majetku/domácnosti.
 6. Pojistnou smlouvu je možné s dokumentem od banky – vinkulace pojistky, zaslat přímo na pojišťovnu a připsat žádost o vinkulaci. Některé pojišťovny mají tyto procesy on-line, některé vyžadují osobní jednání a podpisy jak pojištěného tak pojišťovny.

 

Žádost o vinkulaci by měla obsahovat následující údaje:

 • číslo pojistné smlouvy
 • osobní údaje pojistníka
 • osobní údaje pojištěného (pokud je odlišný od pojistníka)
 • určení předmětu, z jehož pojištění je případné pojistné plnění vinkulováno
 • ve prospěch koho bude případné pojistné plnění vinkulováno
 • číslo úvěrové smlouvy
 • podpis pojistníka a pojištěného
test