Články

Buďte připraveni na rozmary počasí s pojištěním

17.5. 2017 Žádné komentáře Pojištění majetku, Pojištění odpovědnosti

Silné deště, záplavy, lokální povodně a další rozmary přírody páchají v Česku každoročně škody v řádu stamilionů korun. Jarní měsíce jsou rizikové z mnoha důvodů. Tající sníh, deště a silné bouřky často komplikují život majitelům domů. Přibývá havárií, dochází k velkým teplotním výkyvům.

Průměrná výše škod

Podle údajů Slavia pojišťovny:

  • při povodni či záplavách se pohybuje kolem 150 000 Kč
  • v případě vichřice je průměrná výše škod kolem 29 000 Kč
  • při krupobití lidé hlásí škody v průměru za 45 000 Kč

Správně nastavené pojištění dokáže všechna uvedená rizika spolehlivě ošetřit.

 

 

Když uhodí blesk

Úder blesku je běžným živelným rizikem, proti kterému pojišťovny nemovitosti standardně pojišťují. Ale mohou nastat i případy, kdy do jiné nemovitosti či nedalekého elektrického zařízení udeří blesk, který způsobí přepětí v elektrické síti. Tím může dojít k poškození majetku, aniž by na něm blesk zanechal tepelné či mechanické stopy. V takovém případě může pojišťovna odmítnout plnění, protože nejde o přímý úder blesku a poškozené elektrické spotřebiče či jejich opravu si majitel musí hradit z vlastní kapsy nebo se může pokusit vymoci náhradu škody po dodavateli elektrické energie.

Každoročně evidujeme případy, kdy velké bouřky vyřadí z provozu větší množství elektrických spotřebičů v určité lokalitě. Na přepětí jsou velmi citlivé zejména slaboproudé obvody – např. TV přijímače, počítače a jejich monitory, výjimečně však mohou být poškozeny veškeré elektrické přístroje včetně automatických praček, elektrických zařízení na ohřev vody či kuchyňských spotřebičů. Slavia pojišťovna v rámci pojištění domácnosti dokáže minimalizovat i škody způsobené přepětím či nepřímým úderem blesku. Obě rizika jsou ošetřena v našich základních variantách pojištění. Není nutné sjednávat a hradit nic navíc,“ uvádí Vanda Kýpeť ze Slavia pojišťovny.