Články

Spoléhat na pojištění bytového domu, nebo raději myslet na svůj byt?

27.4. 2017 Žádné komentáře Pojištění majetku

Majitelé bytů by se měli intenzivněji zajímat o fakt, jakým způsobem je pojištěn jejich dům

Podle údajů Slavia pojišťovny nevěnují rozsahu a limitům pojištění svého domu dostatečnou pozornost. Odpovědnost za správné nastavení pojistky většinou zcela nechávají na správci domu nebo výboru SVJ, aniž by měli kontrolu nad parametry pojištění. Přitom je velice důležité, aby v rámci pojištění bytového domu byla ošetřena všechna rizika, která ho mohou ohrozit, a aby byly nastaveny optimální limity.

Pojištění dům chrání před celou škálou nebezpečí, živelními riziky jako požár, vichřice, úder blesku, krupobití, pád stromu. Dále je možné dům zajistit proti vodovodním škodám, zlodějům a vandalům, poničení fasády živočichy nebo dalším rizikům.

Rizika se podhodnocují zejména v případě živelních nebezpečí, jako jsou vichřice nebo tíha sněhu. Často překvapí také výše škod, které dokáží napáchat zloději a vandalové. Z domů mizí nejen vnitřní vybavení, ale také venkovní stavební součásti, jako jsou okapy nebo dokonce střešní krytina. A pravidelně dochází k poničení vchodových dveří při vnikání zlodějů do domů.

Dalším nešvarem je, že pojistné smlouvy jsou v platnosti mnoho let bez toho, aby byly aktualizovány. Nepodchytí tak zhodnocení domu, ke kterému došlo například rekonstrukcí společných prostor nebo úpravami dalších částí domu.

V takových případech, pokud dojde k poničení budovy např. požárem, prostředky zaplacené z pojistky nestačí na uvedení domu do původního stavu a majitelé bytů musejí další finance zajistit z vlastních úspor. Dům by měl být ideálně pojištěn na částku, která umožní v případě jeho kompletního zničení postavit nový objekt ve stejném standardu.

Jak máte starou pojistku vy ?

Vyzkoušejte si nezávaznou online kalkulačku, uvidíte jaké varianty a ceny pojištění jsou aktuální dnes.

 

Pojištění.cz Fóra Spoléhat na pojištění bytového domu, nebo raději myslet na svůj byt?

Zvolené téma neobsahuje zatím žádnou odpověď. Do diskuze (1 hlas) se naposledy zapojil uživatel Profilový obrázek JaonImink a poslední změna proběhla před 1 rok, 10 měsíců.

Odpovědět: Spoléhat na pojištění bytového domu, nebo raději myslet na svůj byt?
Informace o Vás: