Články

Aktualizace povodňových map pro pojišťovny

2.3. 2015 5 komentářů Pojištění majetku

Mnoho majitelů nemovitostí se potýká s nepříjemnou situací díky povodním v minulých letech. Nemožné sjednání pojištění pro svůj majetek na toto riziko. Jejich pojistka byla vypovězena nebo nebylo možné ani žádnou uzavřít pokud bylo označeno na mapě záplavových oblastí jako stupeň se zvýšenou pravděpodobností záplavy, povodně.

V letošním roce dochází k aktualizacím proti povodňových map s označením stupně pásma. Díky investicím do protipovodňových opatření z minulých let se nyní situace lepší a je možné, že již brzo bude na mapách ČAP uveřejněna novelizace těchto míst.

Dále pokračují investice do protipovodňových opatření a do roku 2019 to má být až 5 miliard korun. Pojišťovny tedy určitě budou mít možnost své vypovězené pojistky analyzovat a případně nabídnout řešení. Nyní je jednoznačně majetek v určitých místech označených zónou 4 někdy i 2,3 nepojistitelný na tyto rizika.

Tarifní zóny

Na základě informace o riziku obsaženém v říčních rizikových zónách a hloubkách zaplavení a zónách záplavy z přívalových dešťů byla vytvořena vrstva tarifních zón, která rozděluje území podle rizikovosti na 4 zóny:

 • Zóna 1 (resp. A) je nejméně ohrožena rizikem vzniku povodně/záplavy, z pohledu pojištění – proti tomuto riziku je bezproblémová a pojistné je stanoveno v základní výši.
 • Zóny 2 a 3 (resp. B a C) jsou povodní/záplavou ohroženy více a sazby pojištění se zde navyšují rizikový příplatek. Každá pojišťovna však hodnotí rizika zcela samostatně, takže rozdíly v pojistném nelze popsat konkrétně.
 • Objekty v rizikové zóně 4 (resp. D) jsou vysoce ohroženy rizikem vzniku povodně/záplavy a zpravidla jsou proti těmto rizikům nepojistitelné, na pojištění ostatních pojistných nebezpečí však zařazení do povodňové zóny nemá žádný vliv.

Pozn.: Ve veřejně dostupném portálu ČAP jsou k dispozici výhradně informace o tarifních zónách.

Napište nám Vaše zkušenosti do diskuse.

Pojištění.cz Fóra Aktualizace povodňových map pro pojišťovny

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (3 hlasy) se naposledy zapojil uživatel Profilový obrázek Martina a poslední změna proběhla před 1 rok.

 • Autor
  Příspěvky
 • #7374 Odpověď
  Profilový obrázek
  Pavel

  To je pěkné, že pojišťovny mají mapu. Ale ještě by ty mapy mohly odpovídat skutečnosti. Najděte si třeba tuhle stránku a jak je možný, že půlka Pardubic je pojistitelná jen s příplatkem? http://radyvnouzi.cz/pojisteni-a-zaplavove-oblasti

  • Tato odpověď byla upravena před 3 roky, 5 měsíců uživatelem František Sýkora František Sýkora.
 • #7400 Odpověď
  Profilový obrázek
  Blanka Konečná

  V jaké povodňová zoně stojí objekt 050 v katastru obce Mořinka okrese Beroun.

 • #7401 Odpověď
  František Sýkora
  František Sýkora
  Klíčník
 • #16501 Odpověď
  Profilový obrázek
  Markéta

  Krásný den,

  mohu poprosit o vyplnění dotazníku ohledně pojištění domácnosti k BP? Zabere pouze půl minutky 🙂

  Moc děkuji za ochotu, Markéta <3

 • #20209 Odpověď
  Profilový obrázek
  Martina

  ČAP má svou metodiku ohledně povodňových map, nemá povinnost je zpracovávat podle Zákona o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon). Takže pokud chcete zjistit skutečnou míru nebezpečí, najděte si povodňový plán svého kraje. Máme taky problém, protože dle ČAP jsme ve 4. povodňové, ale podle povodňového plánu kraje jsme ve 2. zóně. Chtěli jsme měnit pojistku, ale pojišťovna nás odmítla, protože jako zdroj používá právě mapy ČAP.

Odpovědět: Aktualizace povodňových map pro pojišťovny
Informace o Vás: