Články

Aktualizace povodňových map pro pojišťovny

2.3. 2015 4 komentáře Pojištění majetku

Mnoho majitelů nemovitostí se potýká s nepříjemnou situací díky povodním v minulých letech. Nemožné sjednání pojištění pro svůj majetek na toto riziko. Jejich pojistka byla vypovězena nebo nebylo možné ani žádnou uzavřít pokud bylo označeno na mapě záplavových oblastí jako stupeň se zvýšenou pravděpodobností záplavy, povodně.

V letošním roce dochází k aktualizacím proti povodňových map s označením stupně pásma. Díky investicím do protipovodňových opatření z minulých let se nyní situace lepší a je možné, že již brzo bude na mapách ČAP uveřejněna novelizace těchto míst.

Dále pokračují investice do protipovodňových opatření a do roku 2019 to má být až 5 miliard korun. Pojišťovny tedy určitě budou mít možnost své vypovězené pojistky analyzovat a případně nabídnout řešení. Nyní je jednoznačně majetek v určitých místech označených zónou 4 někdy i 2,3 nepojistitelný na tyto rizika.

Tarifní zóny

Na základě informace o riziku obsaženém v říčních rizikových zónách a hloubkách zaplavení a zónách záplavy z přívalových dešťů byla vytvořena vrstva tarifních zón, která rozděluje území podle rizikovosti na 4 zóny:

  • Zóna 1 (resp. A) je nejméně ohrožena rizikem vzniku povodně/záplavy, z pohledu pojištění – proti tomuto riziku je bezproblémová a pojistné je stanoveno v základní výši.
  • Zóny 2 a 3 (resp. B a C) jsou povodní/záplavou ohroženy více a sazby pojištění se zde navyšují rizikový příplatek. Každá pojišťovna však hodnotí rizika zcela samostatně, takže rozdíly v pojistném nelze popsat konkrétně.
  • Objekty v rizikové zóně 4 (resp. D) jsou vysoce ohroženy rizikem vzniku povodně/záplavy a zpravidla jsou proti těmto rizikům nepojistitelné, na pojištění ostatních pojistných nebezpečí však zařazení do povodňové zóny nemá žádný vliv.

Pozn.: Ve veřejně dostupném portálu ČAP jsou k dispozici výhradně informace o tarifních zónách.

Napište nám Vaše zkušenosti do diskuse.

Pojištění.cz Fóra Aktualizace povodňových map pro pojišťovny

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (3 hlasy) se naposledy zapojil uživatel  Markéta a poslední změna proběhla před 6 dny, 2 hodiny.

Odpovědět: Aktualizace povodňových map pro pojišťovny
Informace o Vás: