Odpověď na téma: Pokuta pro ZFP od ČNB

#1527
Juraj
Host

Česká národní banka potvrdila své rozhodnutí z letošního dubna a potvrdila pokutu ve výši dvou miliónů korun, kterou uložila společnosti ZFP akademie.

Společnost ZFP akademie od ledna 2009 do května 2011 vyžadovala od osob, které pro ni měly v pozicích obchodních zástupců zprostředkovávat pojistné smlouvy třetím osobám, uzavření tzv. Kombinace finančních produktů. Tato kombinace sestávala z investičního životního pojištění, penzijního připojištění, stavebního spoření a kapitálového životního pojištění.

Společnost tedy vyžadovala od osob, které se měly podílet na její zprostředkovatelské činnosti v pojišťovnictví, složení vstupního poplatku jako nutnou podmínku nezbytnou pro výplatu příštích odměn za tuto zprostředkovatelskou činnost.

Tím společnost jednoznačně porušila zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích.

Nedosažitelné výnosy

To ale nebylo jediné provinění, kterého se společnost dopustila. Možná ještě mnohem horší byla propagace a prezentace produktů penzijního připojištění a životního pojištění v rámci modelových příkladů, obsažených v příručce, nazvané ZFP v kostce. (Pro méně znalé nutno doplnit, že výnosové křivky vždy směřovaly výrazně směrem vzhůru – pozn. red.)

S příručkou byli povinně seznamováni potenciální spolupracovníci a zájemci o finanční produkty právě ve zmíněném období říjen 2009 až květen 2011.

ZFP tak porušila povinnost vykonávat činnost s odbornou péčí.

Pokuta dva milióny

A tak ptáčka lapili. Alespoň jednoho z mnoha. Toho, o kterém jsme to všichni, kteří se v oboru pohybujeme, věděli.

Pokutu musí ZFP zaplatit do 30 dnů od nabytí právní moci. Další odvolání není možné.

ZFP akademie je na českém trhu 17 let. Má vlastní síť seminárních hotelů. Na svých webových stránkách hlásí, že se v současné době mění na ZFP Group.

ČNB, DŠ