Pojištění majetku online

Vyteklá pračka, vytopení sousedé

Dokud je pračka nová či zánovní, většinou se nám problémy s jejím provozem vyhýbají. Ale po pár letech, obvykle překvapivě brzy po tom, co skončí záruka, se to začne „sypat“. A věděli jste, že s touto situací si poradí pojištění domácnosti?

Jak se může pračka porouchat?

Důvodů, proč k problému došlo, může být několik:

  • netěsnící guma u dvířek – jedná se o nejčastější problém a jediným řešením je koupě nové gumy a její výměna
  • prasklá hadice nebo vysloužilé těsnění u hadice – v důsledku namáhání v místech ohybu se to prostě stává a zrovna tak těsnění může být časem poškozeno například i kvůli vibracím
  • nevyčištěný filtr – máte tušení, kde se v pračce nachází a že je nutné jej čas od času čistit? Odborníci doporučují čištění zhruba 4x do roka. Kde filtr najdete, zjistíte v návodu k použití – typ od typu se to totiž liší.
  • prorezavělé dno pračky – u nových praček prakticky nehrozí a týká se převážně muzejních kousků

První tři z uvedených problémů jsou důvodem k zavolání opraváře. Ovšem jste-li zruční, zvládnete to bez větších potíží i sami. Dnes se totiž opravdu šikovný opravář neshání snadno, většinou zkrátka „nemá čas“. Poslední z uvedených problémů je důvodem ke koupi nové pračky, zde nic lepšího nevymyslíte.

Jak se pojistit a jak postupovat v případě škody

Pokud způsobíte škodu pouze sobě, je otázkou jak velká bude a zda ji budete chtít řešit prostřednictvím pojišťovny. Někdy to prostě spraví jen hadr a kyblík, vodu vytřete a je po starosti.

V rámci pojištění domácnosti máte samozřejmě na pojistné plnění nárok, neboť pojištění domácnosti zahrnuje i únik vody či vodovodní škody. Takže pokud únikem z pračky byly poškozeny nějaké další věci ve Vaší domácnosti, můžete na ně uplatnit své pojištění.

Když způsobíte škodu někomu jinému, situace s pojistným plněním se malinko mění. Zde půjde především o sousedy, jimž může od Vás vyteklá voda z pračky způsobit neočekávané náklady na opravdu zničených věcí. A přesně tuto situaci řeší pojištění odpovědnosti v občanském životě, které kryje mimo jiné i škody způsobené provozem domácnosti (sem praní bezesporu patří). Je výhodné si tento typ pojištění sjednat společně s pojištěním nemovitosti a domácnosti. Nicméně je možné mít uzavřenou tuto pojistku zvlášť.

Mimochodem, základní pojištění odpovědnosti, které je bez spoluúčasti, nabízíme za méně než 1 Kč na den – pojištění na celý rok tak vyjde na pouhých 315 Kč!

Pozor na výluky v podmínkách

Pokud je Vaše pračka po dvouleté záruční lhůtě, je nutné ji pravidelně kontrolovat (do této kontroly spadá např. výše zmíněný filtr, hadice atd.). Vše, co by mohlo být klasifikováno jako nedbalost, bude pojišťovna posuzovat velmi přísně. Např. vadné nebo staré díly. Dále pak i situaci, kdy pračka vyteče v době, kdy nejste doma.

U nás je sjednání skutečně 100% on-line. Vyplníte údaje, zaplatíte, obdržíte dokumenty e-mailem a hotovo. Nebudeme vás obtěžovat po telefonu či vyplňovat s vámi smlouvu ručně, žádné chození na pobočku, žádné podepisování papírových dokumentů.