Články

Pozor na podpojištěnou domácnost

22.5. 2017 Žádné komentáře Pojištění majetku

Při sjednávání pojištění je třeba dávat pozor, abyste svůj domácí majetek správně ocenili a do smlouvy s pojišťovnou uvedli jeho reálnou hodnotu. Často dochází k případům podpojištění.

Průběžně je také nutné pojistné smlouvy aktualizovat. To platí zejména v případě, kdy si do domácnosti pořídíte předmět, který její hodnotu výrazně navýší. Může jít například o cenný obraz nebo elektroniku. V případě podpojištěné domácnosti riskujete krácení pojistného plnění. Smlouvu je vhodné aktualizovat rovněž po každé větší rekonstrukci. Výši pojistné částky doporučujeme upravit podle nové hodnoty majetku. V případě nečekané události tak budete mít dostatek finančních prostředků na opravu či znovu pořízení poškozených, zničených nebo odcizených věcí.

 

Tipy pro vás

  • Zamyslete se, kterými riziky jste nejvíce ohroženi, a pak ověřte, zda vaše pojištění tyto škody opravdu zahrnuje. Některá specifická rizika vyžadují sjednání připojištění a nemusí být zahrnuta v základní nabídce, a tak stačí vybrat příslušné připojištění (např. atmosférické srážky či povodeň).
  • Nejen rodinné domy, ale také opuštěné chaty a chalupy lákají zloděje, zejména nacházejí-li se na odlehlejších místech. Pojištění domácnosti je v tomto případě dobrou investicí, která vám umožní klidný spánek.
  • V rámci pojištění domácnosti je možné pojistit i věci v garáži nebo v kůlně.
  • Pojištění odpovědnosti nekryje pouze škody, které způsobil pojištěný, ale vztahuje se i na škody způsobené osobami žijícími s pojištěným ve společné domácnosti – manžel či manželka, děti, druh nebo družka apod.
  • Pokud dojde k havárii nebo jiné události kryté pojištěním, můžete kontaktovat asistenční služby, které vám pomohou problém vyřešit. Poradí jak postupovat, poskytnou kontakty na nejbližší řemeslníky a opraváře. Zkontrolujte, jaký stupeň asistence vaše pojištění nabízí, abyste věděli, jaké služby můžete v rámci pojištění bezplatně využít.
  • Cenu, kterou zaplatíte za pojištění domácnosti, ovlivňuje výše pojistné částky (hodnota pojišťovaných věcí) a lokalita, ve které se nacházíte. Nezávazně si můžete vyzkoušet kalkulovat a případně jen porovnat vaši stávající smlouvu s novou aktuální nabídkou. I přesto se roční pojištění domácnosti v hodnotě půl milionu korun pohybuje v řádech stovek Kč, což za klidný spánek během celého roku určitě stojí.