112 jednotné evropské číslo tísňového volání

Pokud se na zahraniční dovolené (nebo i pracovní cestě) stanete jako řidič účastníkem dopravní nehody, pomoci se dovoláte na lince 112, což je jednotné evropské číslo tísňového volání.

V případě nehody nebo potřeby volat o pomoc si často lidé zvolí volání na linku 911. To je ovšem číslo tísňové linky na většině severoamerického kontinentu. Dle průzkumu pojišťovny Generali toto způsobuje pravděpodobně vliv amerických detektivních seriálů.

Jednotné evropské číslo tísňového volání 112 je zavedeno ve všech členských státech Evropské unie a dále také v Chorvatsku, Lichtenštejnsku, Norsku, Švýcarsku, Turecku a na Islandu. V Andoře je číslo 112 tísňovou linkou horské služby.

Ve většině států funguje číslo 112 společně s dříve zavedenými národními čísly tísňového volání, pouze v Dánsku, Estonsku, Finsku, Litvě, Lucembursku, Nizozemsku, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku, Švédsku a na Islandu, Kypru a Maltě je číslo 112 jediným tísňovým číslem.

Hovory jsou přijímány typicky policií nebo hasičským sborem, v některých státech orgány civilní ochrany (Lucembursko, Slovensko), speciální státní organizací (Finsko, Rumunsko, Bulharsko) nebo speciálními call centry telekomunikačních operátorů (Irsko, Řecko, Švédsko, Spojené království).

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Diskuzní fórum

Přejít do diskuzního fóra 

Aktuality a informace

Výlet do Edinburgu

Cestování je mojí velikou vášní. Když byla možnost udělat si prodloužený víkend do Edinburgu, nebylo o čem přemýšlet. Přímý let z Prahy do Edinburgu je

Celý článek »

Pozdrav z Ghany

Výlet do Ghany nebyl úplně výlet v pravém slova smyslu. Šlo o práci dobrovolníků, pomoc v nemocnici. Na dobrovolnický program jsme se přihlásily s kamarádkou

Celý článek »