Odpověď na téma: Změna životního pojištění ČSOB

#1122
Tomáš Podlesný
Host

Vážený pane Roubíčku,
nejsem majitelem makléřské společnosti, ani "nezávislým finančním poradcem", což by samo o sobě ani nemohlo být možné. Pojem nezávislý finanční poradce je samo o sobě nesmyslem, neboť poradce je vždy závislý na vůli mateřské firmy pro kterou sjednává produkty, společnostem v obchodním styku s jeho mateřskou firmou, náladě trhu a především na poptávce a nabídce. Takže výše uvedený pojem není tudíž pravdivý a každý poradce, makléř (doplňte si dle svého uvážení) je pouze obchodníkem, reagujícím na výše uvedené skutečnosti.

Co se týká provizí zprostředkovateli, tak samotná cena za pojištění je naprosto shodná s cenou pojišťovny, neboť samotná pojišťovna uděluje makléřské společnosti něco jako velkoobchodní cenu – což je provize samotnému zprostředkovateli. Nehledal bych za tím mnoho vědy, protože se jedná o obchod jako každý jiný a větším obratem (přes makléře) se pojišťovně také zvýší obrat = zisk. Tím bych odpověděl na Vaši námitku na tzv. "mezičlánek" a navýšení ceny pojišťovna vs. makléř. Pokud tedy tvrdíte, že jste pouze laik a vzděláváte se sám (což oceňuji a fandím Vám), pak docela chápu Vaše mezery ve věci fungování makléřského trhu a s tím spojený náhled na věc – z mého pohledu však velmi zaujatý.

Ad. povinné ručení, bych jen upřesnil, že díky makléřským společnostem, které vyvíjely tlak na samotné pojišťovny, pomohly v mnoha případech dosáhnout nemalých úspor na pojištění motorových vozidel i pro tzv. škodníky, kteří by zajímavé ceny se svým bonusem (rozhodnou dobou) nebyli schopni dosáhnout. Samotnou kapitolou je pak havarijní pojištění.

Určitě se shodneme, že Vaše narážky byly vůči společnosti Partners, jejíž zaměstnancí jsou skutečně autory pořadu Krotitelé dluhů vysílané dříve na ČT2. Tady bych si dovolil jen malou poznámku, že je to vždy jen a jen o lidech, nikoliv o společnosti samotné. Namátkou bych mohl jmenovat další společnosti, které však již byly postihnuty pokutou zákonného dohledu trhu – ČNB za nekalé obchodní praktiky. 😉 Luxusní kanceláře (co pro Vás znamená pojem "luxusní"? Myslíte sídlo či kancelář v Praze nebo podlahovou plochu, případně inventář, sekretářku 🙂 ???) má spousta společností v Praze (vč. pojišťoven) a to i mimo finanční sektor. Mimochodem, přál bych Vám viděl kancelář ministra financí. 🙂 Tímto tedy nechápu Vaši narážku v souvislosti na tenhle fakt.

Dovolil bych si však připomínku k ukládání (spoření) peněz, které Vám očividně nedá spát. Vy pořád pletete do všeho pojišťovny, ale nikde neuvádíte proč je investice volných prostředků určených ke spoření (přip. investici) vložená do pojistného produktu snad ta nejvíce nákladová a nejméně vhodná pro klienta, naopak velmi zisková pro pojišťovnu nebo zprostředkovatele. Také fakt, že jakákoliv investice s výhledem zisku nad 1 až 2% p.a. je vždy pouze spekulativní s možností ztáty části investovaných prostředků v kratším investičním horizontu (řekněme 10-15 let), případně reálným výhledem ke snížení ročního výnosu. A také proč je jednorázová investice většího objemu prostředků nevhodná. V příspěvcích níže jste opěvoval nějakou smlouvu (zřejmě již asi tuším, o co se jedná), která Vám zajistí výplatu přesné částky po ukončení platnosti smlouvy (tzn. po dojetí do konce předjednané doby platnosti smlouvy). Tohle mi zaručí i termínovaný vklad, případně stavební spoření, při postupných vkladech. Jednoduchým výpočtem s použitím průměrné inteligence (neberte to prosím jako útok na Vás), selského rozumu, zahrnutí alespoň průměrné výše inflace, současnou ekonomickou situací ve světě a především v EU (ovlivňuje nás nejvíce) a především nutnosti veškerý výnos při výběru naspořených prostředků zdanit daní z příjmů fyzických osob se lehce dopočítáte, že Vaše zaručeně zisková smlouva je na konci období spoření v těžké ztrátě, i když to na první pohled tak nevypadá a objem skutečně investovaných prostředků je skutečně nižší, než konečná částka při výplatě na konci smlouvy. Děkuji za nabídku, ale takovou smlouvu nepotřebuji a raději budu peníze ukládat třeba na spořící účet, což samotné mi stačí k dosažení úplně stejného efektu spoření s lepšími podmínkami při případném výběru v průběhu trvání smluvního vztahu a hlavně bez nutnosti měsíčně skutečně peníze ukládat (sankce, pokuty atd.). Pokud mohu mluvit za sebe, tak se mi mnohem příznivěji jeví investovat (nikoliv spořit či ukládat) volné prostředky spekulativním způsobem za dodržení určitých zásad, které riziko případné ztráty pomáhají minimalizovat a tím můj případný výnos alespoň z části ochránit, než být vědomě smířen se situací, že moje smlouva bude na 100% po ukončení předjednané doby ve ztrátě. Pane Roubíčku, je dobře že se vzděláváte, dle mého názoru by Vám ale neškodilo se vzdělávat ještě intenzivněji, brát věci s nadhledem a nezaujatě a především přestat nabízet potencionálním "ovečkám" zde v diskuzi jakékoliv produkty, aniž skutečně víte, zda-li je to pro toho dotyčného člověka výhodné a potřebné, samozřejmě tedy za předpokladu pravdivosti Vašeho tvrzení, že pracujete v jiném sektoru, než finančním. (o čemž začínám mít jisté pochybnosti – viz. Vaše odpověď na můj dotaz k výše zmiňované "záhadné" spořící smlouvě)

Pokud je mi známo, tak policie nechala vydat letáky s varováním vůči společnostem nabízejícím nebankovní půjčky, takže bych poprosil o uveřejnění zdroje, jinak tuto informaci beru jako "jedna bába povídala".

K "západním" trhům a smlouvám bych se snad jen vyjádřil k realitě v UK, kterou jsem na vlastní kůži na několik let zkusil (pojištění vozidla – naše ceny jsou ještě luxusní, úrazové pojištění), kde je trh mnohem a mnohem více rozvinutý, regulovaný a hlídaný (a také případně postihovaný). Tam je však finanční gramotnost populace na úplně jiné úrovni, neváhal bych dokonce použít termín na jiném levelu, plus fakt, že tamní občané se mohou svěřit do péče skutečného specialisty, který musí splňovat podmínky na vzdělání (min. college) a kvalifikaci (EFPA) (ne jak v ČR jen absolvovat velmi lehký kvalifikační test a zaplatit poplatek za registraci PPZ u ČNB) a nezkouší doslova "operovat sami sebe", i když o financích nic nevědí, stejně jako třeba v televizní reklamě s panem Čtvrtníčkem pro již Vámi zmiňovanou (a zřejmě Vámi oblíbenou v opačném slova smyslu) firmu Partners, která však vystihla situaci v naší zemi naprosto dle reality a dokonale. Bohužel situace v ČR je stále ještě tak "100 let před opicemi" s mizerným výhledem do budoucna, který je podporován i samotnou "náturou" zdejších občanů.

Přeji Vám příjemný den.